Na přelomu září a října 2024 oslavila naše farma hub první rok svojí existence. Uběhlo to tak rychle, že nám připadne jako by to bylo pár týdnů nazpátek, co jsme dávali první slámu do kýblů a čekali jestli něco z našich substrátů vůbec vyroste. Během toho jednoho roku se u nás stalo doopravdy hodně událostí . V tomhle článku si shrneme nejen dosažené milníky, ale také třeba jak se snaží být naše farma udržitelná a šetrná vůči životnímu prostředí.
Založení farmy HOUBIO
Jak už tomu bývá, tak samotnému založení většiny společností předchází několik pokusů, průzkumů a s tím i spojených pochybností. U nás tomu nebylo jinak. Začali jsme se tím bavit už za období pandemie v roce 2021. Zvolili jsme metodu pokus-omyl. Prvně jsme zkoušeli pěstovat houby doma v garáži v pěstebním stanu, o pár měsíců později jsme zjistili, že tady cesta nepovede. Po stěnách garáže se nám v požadované vlhkosti začaly tvořit plísně a prostor zkrátka nebyl dostačující. Nastal čas naše hobby pozastavit a začít se poohlížet po adekvátních prostorech.
Po dlouhém roce a půl hledání jsme narazili na prostor v Brně v Žabovřeskách, ve kterém by pěstování mohlo fungovat. Řekli jsme si, že to zkusíme. Zároveň jsme tušili, že nám tahle sranda ukrojí většinu našeho volného času, včetně finančních úspor. Nicméně měli jsme v hlavě vidinu, že bychom jednou mohli pěstovat čerstvé a zdravé houby pro lokální komunitu v té nejvyšší možné kvalitě.
V červnu 2023 se začalo se stěhováním, několika týdenním uklízením a vyvážením spoustou starého materiálu z objektu pryč (tímto děkujeme pánovi v blízkém sběrném středisku za jeho trpělivost). Přes léto se založily první sadby a substráty, vybudovala polní laboratoř, kolonizační místnost, výrobna a pěstírna ve sklepě. První vypěstované houby (tehdy pouze 3 druhy) se prodávaly po známých, stálých klientech a díky kladným referencím se zájem o naše houby postupně navyšoval. V září se spustil oficiální prodej přes naše webové stránky a naše farma hub tak pronikla mezi veřejnost na trh.
Základní pilíř naší filozofie
Máme rádi přírodu. Díky ní jsme se pustili do pěstování hub, jelikož o jejich sbírání v lese se pokoušíme již od mala. Proto je naší prioritou se chovat k životnímu prostředí co nejšetrněji.
K pěstování hub jsme se rozhodli používat z počátku znovu použitelné a omyvatelné kyblíky. Jako substrát nám posloužila sláma od místních EKO farem. U sadby jsme se již neobešly bez plastových sáčků (skleničky nám dělaly problémy), ale v takovém malém množství pořád věříme, že se nejedná o velkou ekologickou stopu. Obsah sadby tvoří BIO zrno a houbová kultura v podobě mycelia. Tímto způsobem jsme také obdrželi status ekologického zemědělce se všemi našimi houby v BIO kvalitě.
Jak se blížila zima, zjistili jsme, že v kýblech po celý rok houby pěstovat nemůžeme. Teplota v jádře kýblu byla přes zimu velmi nestabilní a přestalo to jaksi růst. Do toho přišly mrazy a ochladilo se nám v pěstírně natolik, že to zpomalilo naše exotické houby, které mají rády teplo nad 20 stupňů. Museli jsme začít rychle jednat a rozhodli jsme se tak pro substráty z dřevěných pilin smíchaných s vodou. Opět se jedná o dřevěné EKO piliny bez pojiv a příměsí. Kýble jsme museli bohužel vyměnit také za sáčky, ale efektivita vypěstovaných hub se navýšila. Naše filozofie spočívá v zanechání co nejmenší uhlíkové stopy. Houby nejsou tak náročné na spotřebu vody. Její spotřeba vychází na 15l vody, potřebných k vypěstování 1kg hub. Ačkoliv se to může zdát na první pohled relativně hodně, tak je to velmi málo s porovnáním např. se zeleninou o mase nemluvně. Zde uvádíme příklad ze zdroje www.waterfootprint.org (jedná se o data z komerčního pěstování):
214l vody na 1kg rajčat
287l vody na 1kg brambor
353l vody na 1kg okurek
4 325l vody na 1kg kuřecího
15 415l vody na 1kg hovězího
Dalším aspektem se nabízí potřebná půda. Houby lze pěstovat vertikálně a tím pádem nezaberou tolik prostoru. My je třeba pěstujeme na policích a funguje to krásně. Také nedochází k žádné degradaci půdy, jelikož se naše substráty skládají ze druhotných zemědělských surovin jako jsou dřevěné piliny nebo v minulosti sláma. Tyhle suroviny představují zrecyklované zbytky ze zemědělské prvovýroby.
Uhlíková stopa pro nás znamená velké téma. Pěstujeme houby zatím pouze lokálně a tím zanecháváme minimální ekologickou stopu, jelikož si k nám chodíte na farmu přímo z okolí nebo je v blízkém okolí dovážíme k Vám. Krabičky jsou výhradně z papíru (pap21). Tenhle papír je recyklovatelný a zhruba polovina z našich odběratelů se již naučila krabičky vracet, a tím pádem se krabičky používají dokud se nerozpadnou. Z toho máme velkou radost i my!
Pěstované houby mají podle www.americanmushroom.org 0,08kg CO2 emisí. Nižší mají třeba už jen určitě luštěniny. Navíc zdravotní benefity hub nesou pozitivní vliv na naše tělo. Obsahují spoustu minerálů a účinných látek, třeba v tomhle období na podporu naší imunity.
Houby pod sněhem aneb zima na farmě
Zpět k našemu příběhu! Farmu nám zasypal sníh a jak už bylo psáno, museli jsme velmi rychle zareagovat na mrazivé počasí. Jelikož to byl náš první rok, tak nám chyběly potřebné zkušenosti. Do pěstírny a kolonizační místnosti jsme nainstalovali přímotopy, tím se samozřejmě ovlivnila okamžitě i vlhkost vzduchu a další věci s tím spojené. Je to jak řetězová reakce - změníte jednu věc a ta ovlivní všechny ostatní. Pokud je vzduch např. v pěstírně sušší, jelikož zde topíte, tak musíte přidat na relativní vlhkosti, ale ta má zase vliv na cirkulaci vzduchu v daném prostředí, která je pro houby nezbytná. Zimu se nám podařilo, i přes některé velmi náročné dny, nějakým způsobem přežít. Několikrát jsme byli nuceni pozastavit nabírání nových předplatitelů, u kterých se začala v jednu chvíli tvořit na naše houby fronta. Na jaře se nám podařilo nabídku opět navýšit a měsíčně se pěstovalo okolo 70kg hub. I tak to bylo málo, jelikož v Brně je po kvalitních houbách hlad.
Dlouho očekávané oteplení
I když ne všechny naše druhy hub milují teplo, tak se jim daří mnohem více než teplomilným druhům v zimě. Na začátku léta jsme začali nepravidelně chodit i na farmářské trhy, konkrétně na Slovanské náměstí a Zelný trh. Skoro vždy se nám podařilo vyprodat veškeré houby, které jsme měli vypěstované navíc. Avšak na trzích jsme nemohli prodávat každý víkend, protože přednost mají pravidelní odběratelé, kteří si chodí pro krabičky v týdnu. V příštím roce bychom se trhů chtěli účastnit častěji. Také jsme se celkem bizarním způsobem přihlásili do soutěže Regionální potravina, kterou uděluje Ministerstvo zemědělství. Tuhle značku se nám podařilo v Jihomoravském kraji vyhrát a my z toho máme dodnes doopravdy radost. Dostali jsme se také do podvědomí i v širší veřejnosti, jelikož se o nás začaly psát různé články (třeba na www.seznam.cz) nebo se nám ozvali také z televize (CNN Prima News a Česká televize).
V tuhle dobu se nám podařilo pěstovat okolo 10 druhů hub s občasnými výkyvy. Co nás houby nepochybně naučily, jak je důležité si udržet v pěstování pravidelnost. Vše začíná samotným plánováním na několik měsíců dopředu. Musíte odhadnout jaká bude zhruba poptávka, kolik sadeb a substrátů si založit a také počítat s výkyvy počasí. I přes štědrou dávku z lekce plánování nemáme dodnes samotné pěstování hub pod úplnou kontrolou. Holt stále se učíme novým věcem, sbíráme data a doufáme, že se různé anomálie budou dít čím dál tím méně.
Uzavření jednoho roku na farmě
V průběhu podzimu šlape farma na plné obrátky. Snažíme se stále chodit na trhy a v mezičase se připravovat na duhou zimní sezónu. Doufáme, že tentokrát máme dostatečné vybavení na to, abychom naše houby nějak nemile nepřekvapili. Celková produkce hub se posunula na přibližných 140kg měsíčně. Chtěli bychom si stále zachovat kvalitu našich hub, tzn. maximální čerstvost a ideální okamžik utrhnutí houby v její plné kondici. Přáli bychom si, aby pro lidi znamenaly produkty od HOUBIO záruku kvality mezi pěstovanými houby. Také jsme poskytli další rozhovory a reportáže pro různé blogy, které nás oslovily. O víkendu 16.11. budeme mít přednášku o naší společnosti v Brně na Křenové, na kterou nás pozvalo Územní sdružení Brno-venkov. Na našich sociálních sítích se snažíme být aktivní a odpovídat na Vaše veškeré dotazy. Také budeme moc rádi, když nás budete sledovat. Můžete se dozvědět různé novinky a co třeba chystáme do budoucna.
Comments