top of page
Vyhledat

Houby a jejich blahodárný vliv na zdraví a organismus

Houby, jak jsme již psali v předchozích příspěvcích, jsou fascinující organismy, které mají mnoho využití a prospívají zdraví našeho těla. Nejenže jsou chutné a mají rozmanité využití v kuchyni, ale obsahují také mnoho prospěšných látek. V tomto článku se zaměříme na různé druhy hub a jejich pozitivní účinky na lidské zdraví a organismus.


Prvně si shrneme všeobecné benefity hub pro naše tělo s různými příklady a poté se podíváme na zdravotní účinky konkrétních druhů hub.

Naše Lví hříva vypěstovaná na substrátu z dubových pilin

Houby jako zdroj vitamínů a minerálů


Jednou z hlavních medicinálních výhod konzumace hub je jejich bohatý obsah vitamínů a minerálů. Houby jsou významným zdrojem vitamínu D, který je nezbytný pro zdraví kostí a imunitního systému. Dále obsahují vitamíny B-komplex, které jsou důležité pro celodenní energii a zdravý metabolismus. Houby také obsahují minerály, jako je draslík, selen a železo, které podporují správné fungování organismu.


Antioxidační účinky


Mnoho druhů hub je bohatých na antioxidanty, které chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů. Volné radikály mohou v tělu zrychlovat stárnutí a zvýšit riziko různých onemocnění, včetně rakoviny. Houby, jako například Lesklokorka obecná, neboli Reishi (Ganoderma lingzhi), obsahují antioxidanty, které mohou pomoci snížit záněty a ochránit tělo před oxidativním (oxidačním) stresem.


Podpora imunitního systému


Houby mají také schopnost posilovat imunitní systém. Jedním z hlavních faktorů je obsah beta-glukanů, což jsou látky, které mohou zlepšit funkci imunitního systému.


Například houby jako Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) nebo Chaga (Inonotus obliquus) jsou známé svými vlastnostmi podporující imunitu. Pravidelná konzumace těchto hub může pomoci tělu lépe bojovat s infekcemi a podporuje celkovou obranyschopnost našeho organismu.


Zdraví srdce a snižování cholesterolu


Některé druhy hub, například houby Shiitake (Lentinula edodes), mohou přispět ke zdraví srdce tím, že snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Obsahují látku nazývanou eritadenine, která má schopnost snižovat riziko srdečních onemocnění.


Podpora trávicího systému

Houby jsou také prospěšné pro náš trávicí trakt. Obsahují vlákninu, která pomáhá regulovat střevní tranzit a zlepšuje trávení. Tyto vlákniny mohou také podporovat růst prospěšných bakterií ve střevech, což má pozitivní vliv na celkové zdraví trávicího systému.


Podpora mentálního zdraví


Některé druhy hub, jako Korálovec ježatý, známý také jako Lví hříva (Hericium erinaceus) a Cordyceps (Cordyceps sinensis), jsou známé svými pozitivními účinky na mentální zdraví. Tyto houby mohou pomoci snižovat stres, zlepšovat náladu a podporovat lepší spánek. Navíc pomáhají při funkci mozku a jeho paměti. Mohou být užitečné pro ty, kteří trpí úzkostí, depresí, krátkodobou pamětí nebo mají problémy se spánkem.


 

Nyní si ve stručnosti shrneme známé medicinální druhy hub a jejich benefity.


 • Reishi (Ganoderma lucidum):

  • Reishi je známá také jako "houba nesmrtelnosti" nebo "červená houba" a je jednou z nejvýznamnějších hub v tradiční čínské medicíně.

  • Obsahuje bioaktivní látky, včetně triterpenoidů, polysacharidů a ganodermových kyselin, které jsou známé pro své protizánětlivé, antioxidační a imunitní posilující účinky.

  • Reishi může podporovat snížení stresu, zlepšit kvalitu spánku, a pomoci při udržení rovnováhy v těle.

 • Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus):

  • Hlíva ústřičná je jednou z nejrozšířenějších a chutných jedlých hub na světě.

  • Obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamíny (zejména B-komplex) a minerály, jako je selen.

  • Má imunitní posilující vlastnosti a může podporovat zdraví srdce a snížení hladiny cholesterolu. Také obsahuje beta-glukany.

 • Shiitake (Lentinula edodes):

  • Shiitake jsou známé svým charakteristickým houbovým aroma a chutí umami.

  • Obsahují látku lentinan, což je polysacharid s imunitními vlastnostmi, a již zmíněný eritadenine, což může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu.

  • Shiitake také obsahují vitamín D, který podporuje zdraví kostí a imunitního systému.

 • Lví hříva (Hericium erinaceus):

  • Lví hříva je známá svým vzhledem, který připomíná bílou hřívu, má korálový vzhled a jemnou strukturu.

  • Obsahuje bioaktivní sloučeniny, jako jsou hericenony, které mohou podporovat růst nervových buněk a zlepšit kognitivní funkce.

  • Lví hříva má také protizánětlivé účinky a může pomoci snížit riziko neurodegenerativních onemocnění.

  • Má blahodárný účinek na mozek a na podporu jeho paměti. Může pomoci při boji se sklerózou či demencí.

Čerstvá Reishi, která nám rostla po dobu 2 měsíců v našem pěstebním stanu

V závěru lze říci, že houby jsou skvělým příkladem toho, jak příroda může poskytnout chutnou potravinu, která má také mnoho prospěšných účinků na lidské zdraví a organismus.


Comentarios


bottom of page